Modtager Trekroner pokalen - Andreas Coulthard

Modtager af Modtager Trekroner pokalen - Andreas Coulthard
Endnu en pris tilfaldt 2016-regi, da holdleder, Andreas Coulthard, til klubbens generalforsamling modtog Johannes Rasmusens Mindepokal.
Den blev overrakt til en person, som i 2024 har ydet en stor indsats til glæde og gavn for boldklubben.
Skulle man være i tvivl om , hvor meget Andreas har bidraget med, så læs her et udpluk af indstillingerne:
— — —
"Jeg tror Roskilde Kommune har det lidt svært med Andreas. For siden han er kommet til som holdleder for U9-drengene, bliver der slidt ekstra mange kunstgræsstrå på plastiksværen på det kommunale anlæg ved Roskilde Idrætspark."
“Andreas er i forbindelse med sit frivillige hverv som holdleder for U9 utrættelig i sin planlægning og udførelse. Han arrangerer et væld af stævner, madboder, indløbertjanser og sociale arrangementer for drengene på årgang 2016.”
“Andreas er i forbindelse med sit frivillige hverv som holdleder for U9 utrættelig i sin planlægning og udførelse. Han arrangerer et væld af stævner, madboder, indløbertjanser og sociale arrangementer for drengene på årgang 2016.”
“Andreas har i denne sæson arrangeret 13 hjemmebanestævner med ca. 25 hold på alle niveauer. Det svarer til ca. 2.250 børn, Andreas tilbudt velarrangerede stævner siden i sommer.”
"Andreas trisser bare rundt med lille Theo på armen og støtter op om storebror Villads & hans U9-venner. Og ellers ser du ham med rolige øjne og et engageret smil spørge ind til de andre forældre og skabe en hyggelig stemning med stort overskud.
Med Andreas som planlægger har 2016-årgangen rykket sig i rommedahlsk fart, både fodboldmæssigt og fremforalt socialt.
Men hvis kommunen skulle have sine issues, har det lokale pizzeria det nok stik modsat med Andrea. Jævnligt bestiller han 40 pizzaer, så U9-drengene kan gå kulhydratamok til endnu et FIFA-arrangement fredag aften, inden de skal brænde kunstræsbanerne af igen dagen efter.”
“Andreas fortjener denne anerkendelse fra klubben for at holde sammen på fællesskabet, drive fodboldglæden videre og ikke mindst udvikle hver enkelt dreng med de stævner, som Andreas arrangerer.”